Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Thermo Lite
WG-320
General handling; protection against cold
The WG-320 Thermo Lite is a protective glove with a double latex coating on a 13 gauge brushed acrylic and spandex lining. The acrylic provides extra insulation for increased cold protection, while the spandex ensures lasting flexibility, fit and comfort. The WG-320 Thermo Lite is the glove of choice for all users who want the best fit, dexterity and superior comfort while keeping their hands nice and warm.
| Application examples: | - Snow clearing |
| - roof cleaning | |
| - road construction |
- Double latex coating.
- Acrylic provides additional insulation for increased protection against the cold.
- Spandex ensures lasting flexibility, fit and comfort.
Technical specifications
General
| Color | orange |
| Consumption Unit | 1 pc. cardboard box |
| Packaging type | Retail Tag |
Gloves
| Coating material | Latex |
| Base material | Spandex, acrylic |
| Total length | 25.5 cm |
| Hand width | 11 cm |
| Length of the middle finger | 7.8 cm |
| Weight | 114,1 |
| Technologies | EN388:2016 - 2131X; EN511:2006 - X1X |
| Size | M/8 |
| Gauge | 13 |
| Technology | High Density Molecular Latex; Thermo-Set Pre-Curved Design Technology |
£6.99 RRP
Packing units:
1 / 144