Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Casual
VGA connection cable
monitor cable for video signals up to WUXGA
Exploit the full potential of your graphics card. Thanks to a multiple layers of signal shielding, pure materials, and precise processing, this cable transmits the analog video signal of your computer clearly and in true color to monitors and beamers. This way, presentations and multimedia applications are twice as much fun.
- analog video / monitor cable with VGA connector (Mini-D-Sub)
- pure copper conductor and 2-way shielding for clear signal quality
- supports a maximum resolution of up to 1920x1200p
- 24 carat gold-plated contacts for minimum transmission resistance
- A permanently jerk-free picture is guaranteed by the double shielding of aluminium foil and copper braiding
- Long-term usable due to flexible and robust PVC jacket, which can be bent optimally and simplifies the laying of the cable
- Even after many years, crystal-clear picture and sound quality and rust-free connections thanks to 24-carat gold-plated connectors
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 80 °C |
| Warranty | 10 years |
| Markings | WEEE, CE |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Operating temperature from | -10 °C |
| Packaging type | Retail Box |
Connections
| Connection 2, width | 35 mm |
| Connection, type | VGA male (15-pin) |
| Connection, width | 35 mm |
| Connection, contact material | gold (24 kt) |
| Connection, height | 16.4 mm |
| Connection 2, height | 16.4 mm |
| Connection 2, type | VGA male (15-pin) |
| Connection 2, length | 46.6 mm |
| Connection, length | 46.6 mm |
| Connection, shielding | yes |
| Connection, housing material | PVC |
Cable
| Diameter ferrite core | 18 mm |
| Kink protection | both sides |
| Cable length | 20 m |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | braid (copper) 128x |
| inner conductor, core diameter | 0.12 |
| Inner conductor material | OFC (99,9% oxygen-free copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 8 mm |
| Inner Conductor number | 7 pieces |
| AWG | 28 |
| Ferrite core | yes |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| Impedance | 75 Ω |
| Signal amplification | no |
£70.99 RRP
Packing units:
1 / 8