Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Basic
VESA adapter for TV wall mount
for adapting the VESA dimensions from wall bracket to TV to a maximum of 400x400 mm.
This VESA adapter enables you to extend the 200 mm x 200 mm hole spacing of your wall bracket to up to 400 mm x 400 mm.
- The VESA adapter adapts hole spacing between the TV and wall mount.
- The adapter extends VESA hole spacing from 200 mm x 200 mm up to 400 mm x 400 mm.
- The maximum load depends on the respective wall bracket.
- The adapter is made of high-quality powder-coated metal.
- The mounting material (screws, nuts, etc.) is included in the scope of delivery.
Technical specifications
General
| Height | 400 mm |
| Width | 400 mm |
| Color | black |
| Weight | 1160 g |
| Consumption Unit | 1 pc. cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
| depth | 10 mm |
| Material | steel (powder-coated) |
Performance
| VESA (FDMI) | 400 x 400 mm, 300 x 300 mm, 400 x 200 mm |
| screen Size | 32 - 147 inch |
| maximum load | 30 kg |
Scope of delivery
| Assembly Material | dowel, screws |
£22.99 RRP
Packing units:
1 / 10