Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
USB-C™ VGA adapter, black
USB-C™ male > VGA female (15-pin)
- mirrors signals from USB-C™ to VGA devices
- suitable for computers and smart devices with USB-C™ ports
- supports a resolution up to 1920 X 1080 pixels at 60 Hz
- very easy to operate
Technical specifications
General
| Height | 15 mm |
| Markings | WEEE, CE |
| Width | 29.5 mm |
| Length | 200 mm |
| max. resolution | Full HD 1080p (60 Hz) |
| Color | black |
| Weight | 18 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Retail Polybag |
Connections
| Connection, type | USB-C™ male |
| Connection 2, type | VGA female (15-pin) |
Cable
| Cable length | 0.2 m |
£24.99 RRP
Packing units:
1 / 200