Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
USB-C™ to DisplayPort Adapter
USB-C™ plug <-> DisplayPort socket
The USB-C™ to DisplayPort adapter mirrors your signals from USB-C™ to DisplayPort devices. The adapter supports resolutions up to 3840*2160p@60Hz & 3D.
- Area of application - The USB-C™ to DisplayPort Adapter mirrors video signals from USB-C™ devices to devices with DisplayPort connection.
- Resolutions - The USB-C™/DisplayPort Adapter supports 4k Ultra HD screen resolutions up to 3840*2160p@60Hz and 3D.
- Usage - Ideal for computers/notebooks/laptops/iPads/Smartphones/Smart Devices with USB-C™ port to mirror signal to an external screen with DisplayPort connector. "
- Plug & Play - The USB-C™/DisplayPort adapter can be used without installing drivers. "
- very easy to operate
Technical specifications
General
| Height | 15 mm |
| Markings | CE, WEEE |
| Width | 32 mm |
| Length | 175 mm |
| max. resolution | 4K Ultra HD 2160p (60 Hz) |
| Color | white |
| Weight | 18 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Retail Polybag |
Connections
| Connection, type | USB-C™ male |
| Connection 2, type | DisplayPort female |
Cable
| Cable length | 0.2 m |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| other supported standards | 3D |
£26.99 RRP
Packing units:
1 / 150