Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
USB-C™ Multiport Adapter (HDMI, PD), white
adds one HDMI™ connection and one USB 3.0 connection to a USB-C™ device
The Multiport Adapter routes signals from USB-C™ to HDMI™ and USB devices. USB Power Delivery technology enables charging of end devices with a voltage of up to 60 W. This allows for example large notebooks, hubs or docking stations to be charged easily. Additionally with USB A 3.0 socket for fast data transfer and charging with a maximum transfer rate of up to 5 Gbit/s. Resolutions up to 4K*2k@60Hz are supported.
- mirrors signals from USB-C™ to HDMI™ and USB devices
- USB-C™ port for high-speed charging with PD of up to 60 W
- USB-A 3.0 port for fast data transfers and charging
- suitable for MacBook and MacBook Pro and other devices with USB-C™ connection
- supports a resolution of up to 1080 pixels at 60 Hz4k@30Hz
Technical specifications
General
| Height | 15 mm |
| Markings | CE, WEEE |
| Width | 60 mm |
| Length | 190 mm |
| Color | white |
| Weight | 31 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Retail Polybag |
Device connections
| Output 2, type | HDMI™ female (Type A) |
| Output 3, type | USB 3.0 female (Type A) |
| Output, type | USB-C™ female |
| Input, type | USB-C™ male |
Cable
| Cable length | 0.15 m |
Signal transmission
| max. transmission rate | 5 Gbit/s |
£42.99 RRP
Packing units:
1 / 180