Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
USB-C™ Multiport Adapter (HDMI + Ethernet, PD), white
adds one Ethernet connection, one HDMI™ connection and one USB 3.0 connection to a USB-C™ device
The Multiport Adapter routes signals from USB-C™ to HDMI™, Ethernet and USB devices. Super-fast network connection via built-in Ethernet port (Gigabit) with a transfer rate of 5 Gbit/s Additionally with USB A 3.0 socket for fast data transfer and charging. USB Power Delivery technology enables charging of end devices with a voltage of up to 60 W. Thus, for example, large notebooks, hubs or docking stations can be charged without problems. Resolutions up to 4K*2k@30Hz are supported.
- mirrors signals from USB-C™ to HDMI™ and USB devices
- supports HDMI™ resolution of up to 4k x 2k @ 30 Hz
- USB-C™ port for high-speed charging with PD of up to 60 W
- high-speed network connection via build-in Ethernet port (gigabit)
- USB-A 3.0 port for fast data transfers and charging
- suitable for MacBook and MacBook Pro and other devices with USB-C™ connection
Technical specifications
General
| Height | 15 mm |
| Markings | CE, WEEE |
| Width | 80 mm |
| Length | 190 mm |
| Color | white |
| Weight | 40 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Retail Polybag |
Device connections
| Output 4, type | USB 3.0 female (Type A) |
| Output 2, type | HDMI™ female (Type A) |
| Output 3, type | RJ45 female (8P2C) |
| Output, type | USB-C™ female |
| Input, type | USB-C™ female |
Cable
| Cable length | 0.15 m |
Signal transmission
| max. transmission rate | 5 Gbit/s |
£69.99 RRP
Packing units:
1 / 120