Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Casual
USB-C™ connection cable
SuperSpeed USB 3.1 data cable with USB-C™ connectors
Transfer data from mobile devices such as smartphones or tablets faster than ever before. USB-C™ enables a transfer speed of up to 5 gigabits per second. It is 10 times faster than USB 2.0, making it ideal for HD videos or photos. Thanks to double signal shielding, pure materials and precise processing, this cable transmits your data to its destination in a loss-free manner.
- suitable for numerous mobile devices such as smartphones, tablets
- SuperSpeed data transmissions up to 5 Gbps – 10 times faster than USB 2.0
- for super-fast synchronising and charging of up to 4.5 W
- USB-C™ connector can be used on both sides
- perfect signal flow through pure copper wires and double shielding
- 24-karat gold-plated contacts for minimum transmission resistance
- Even after many years, crystal-clear picture and sound quality and rust-free connections thanks to 24-carat gold-plated connectors
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 80 °C |
| Warranty | 10 years |
| Markings | WEEE, CE |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Operating temperature from | -10 °C |
| Packaging type | Retail Box |
Connections
| Connection 2, width | 12 mm |
| Connection, type | USB-C™ male |
| Connection, width | 12 mm |
| Connection, contact material | gold (24 kt) |
| Connection, height | 8 mm |
| Connection 2, height | 8 mm |
| Connection 2, type | USB-C™ male |
| Connection 2, length | 30.5 mm |
| Connection, length | 30.5 mm |
| Connection, shielding | yes |
Cable
| Kink protection | both sides |
| Cable length | 1 m |
| Type 2, shielding | braid (copper) 96x |
| inner conductor, core diameter | 0.06 |
| Inner conductor material | OFC (99,9% oxygen-free copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 4.8 mm |
| Inner Conductor number | 7 pieces |
| AWG | 26 |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| max. transmission rate | 5 Gbit/s |
Downloads
Product data sheet pdf
£17.99 RRP
Packing units:
1 / 20 / 40