Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
USB-C™ charging and sync cable, retractable
suitable for devices with a USB-C™ port; black
- High-speed charging with a maximum of 3 A
- flexible 1 m cable for sufficient reach
- USB 2.0 cable for synchronising and charging
- small type C™ connector can be used on both sides
Technical specifications
General
| Height | 19.5 mm |
| Markings | CE, WEEE |
| Width | 45.2 mm |
| Length | 50 mm |
| Diameter | 45.2 mm |
| Color | black |
| Weight | 28 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Retail Polybag |
Device connections
| Output 2, voltage | 5 V (DC) |
Cable
| Cable length | 1 m |
Signal transmission
| max. transmission rate | 0.48 Gbit/s |
Downloads
Declaration of conformity pdf
£4.99 RRP
Packing units:
1 / 50 / 100