Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
USB charger 1 A (5W) white
compact USB power supply with 1xUSB connector
- Small and compact - the flat design makes the power supply unit the ideal travel companion.
- the USB port on the side allows space-saving cable management
- universally suitable for devices such as smartphones or tablets that are charged via USB or as a power supply unit for supplying power to devices via USB
- compatible for many manufacturers like Apple iPhone or iPad, Samsung Galaxy series, Sony, Huawei, LG, Xiaomi
- The integrated electronics protect against overload, overheating and short-circuit, thus providing optimum safety. load, overheating and short-circuit and thus offers the optimum safety.
- Power supply unit with 100-240V input voltage range can also be used abroad.
Technical specifications
General
| Height | 18.5 mm |
| Operating temperature up to | 40 °C |
| Markings | CE, WEEE, Haus, Quader, Indoor use |
| Width | 37.7 mm |
| Length | 64.8 mm |
| Color | white |
| Weight | 25 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Retail Polybag |
| Material | ABS |
Performance
| max. performance | 5 W |
Device connections
| Input, Voltage Range | 100 - 240 (AC) V |
| Input current | 0.3 A |
| Average active efficiency | 74.5 % |
| Output, max. amperage | 1 A |
| Output, type | USB 2.0 female (type A) |
| Output, voltage (DC) | 5 V (DC) |
accessory - Power supply
| Output power | 5 W |
£8.99 RRP
Packing units:
1 / 120 / 240