Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Universal Single LNB
digital SAT-LNB (DVB-S2) for up to 1 device (4K/UHD/HDTV/3D reception)
- works for direct connection w/o multiswitch
- completely encapsulated weather protection housing
- separate humidity protection for F-socket
- higher signal strength thanks to a 0.1 dB noise factor
Technical specifications
General
| Markings | CE, WEEE |
| Color | white, grey |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
| Diameter Feedhorn | 40 |
Device connections
| Output, contact material | gold-plated |
| max. subscriber | 1 szt. |
| Number of outputs | 1 ports |
| Output, type | F female |
Signal transmission
| Input frequency high band | 11,70 - 12,75 GHz |
| LOW frequency High | 10.6 |
| noise figure | 0.1 |
| Signal amplification Legacy | 52 - 62 (typ. 57) dB |
| LOW frequency Low | 9.75 |
| Input frequency low band | 10,70 - 11,70 GHz |
| Output frequency high band | 1.100 - 2.150 MHz |
| Output frequency low band | 950 - 1.950 MHz |
| Transmission modes | DVB-S, DVB-S2 |
£5.99 RRP
Packing units:
1 / 50