Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
OLED
TV wall mount OLED FULLMOTION (L)
especially for OLED TVs from 37" to 70" (94-178 cm), fully movable (swivel and tilt) up to 30kg
The OLED Full Motion mount for 37 to 70 inches (94-178 cm) TVs up to 30 kg. Compared to conventional TVs offer OLED TV wider viewing angles, vivid colors, thinner profile and a much lighter weight. Due to the special design of the TVs, the OLED wall mount provides optimal mounting solution. The removable VESA plate guarantees a quick and easy installation.
- Optimum viewing angle and maximum flexibility through full mobility in tilt (up/down from +5° to -8°) and swivel (left/right by ±60°)
- The wallmount keeps the TV in the position with only 50mm elegantly flat and space-saving on the wall and can be extended up to 510mm to achieve the optimal viewing angle.
- L'articulation réglable du bras en ciseaux soutient l'extension et stabilise le mouvement.
- The removable VESA plate allows quick and easy installation.
- suitable wall bracket for most flat and curved TVs of all popular brands (e.g. Samsung, Sony, Philips, LG) and sizes (e.g. 40", 43", 49", 50", 55", 58", 65")
- Easy mounting and compatible with VESA standards 200x100, 200x200, 300x200, 300x300, 400x200, 400x300, 400x400, 600x400.
Technical specifications
General
| Height | 510 mm |
| Width | 432.5 mm |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
| depth | 371 mm |
| Material | steel (powder-coated) |
Performance
| VESA (FDMI) | 100 x 100 mm, 200 x 100 mm, 200 x 200 mm, 300 x 200 mm, 400 x 200 mm |
| screen Size | 94 - 178 inch |
| wall distance | 50 - 510 |
| turn / swivel range | 60 ° |
| maximum load | 30 kg |
| inclination and tilting ranges | 8 ° |
Scope of delivery
| Assembly Material | dowel, screws |
£79.99 RRP
Packing units:
1 / 3