Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Basic
TV wall mount EasyMount Universal
for TVs from 37" to 70" (94-178 cm) to 50kg with flexible cable system
The innovative, adjustable cable suspension provides a universal hole pattern compatibility and supports most TVs from 37 to 70 inches up to 50 kg. So you can hang your TV like a picture. The super slim design is only 14.5 mm away from the wall to complete the elegant look of ultra-thin TVs.
VESA-compatible with 600x400 mm, 600x600 mm, 800x400 mm, 800x600 mm and 800x800 mm.
- Simply hang up like a picture thanks to the innovative rope suspension function. The wallmout is extremely flexible and universal in application.
- The ultra flat mounting keeps the TV elegantly flat and space-saving on the wall with only 14.5mm.
- suitable wall bracket for most flat and curved TVs of all popular brands (e.g. Samsung (also QLED and LED), Sony, Philips, LG) and sizes (e.g. 40", 43", 49", 50", 55", 58", 65")
- Easy mounting and compatible with VESA standards 100x100, 200x100, 200x200, 300x300, 400x200, 400x400, 600x400, 800x400, 800x600, 800x800.
Technical specifications
General
| Height | 400 mm |
| Width | 400 mm |
| Color | black |
| Weight | 300 g |
| Consumption Unit | 1 pc. cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
| depth | 14.5 mm |
| Material | steel cable |
Performance
| VESA (FDMI) | 400 x 400 mm, 200 x 200 mm, 300 x 300 mm, 400 x 200 mm, 600 x 200 mm, 600 x 400 mm, 800 x 400 mm, 800 x 600 mm |
| screen Size | 94 - 178 inch |
| wall distance | 14.5 |
| maximum load | 50 kg |
Scope of delivery
| Assembly Material | dowel, screws, spacers |