Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Tool-free RJ45 network connector CAT 6 STP shielded
max. cable OD: 9 mm
- STP shielded with strain relief
- suitable for round cable, max. cable outer diameter: 9 mm
- for stranded and solid inner conductor (AWG 22 to 24)
- easy and tool-free assembly
- simply press down on the connector housing
- supports transmission rates on the order of gigabits
- cable contacts marked in colour
Technical specifications
General
| Height | 15 mm |
| Markings | CE |
| Width | 15 mm |
| Length | 52 mm |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
| Material | zinc die-cast |
Connections
| Connection, type | RJ45 male (8P8C) |
| Connection, contact material | gold-plated 3µ |
| Connection 2, type | for IDC connectors (toolless) |
Cable
| Shielding class | STP |
| Specification | CAT 6 |
£7.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 50 / 500