Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
T1 subminiature lamp, 0.09 W
SM4s/4 (Sub Midget Flange), 1.5 V (DC), 50 mA
Technical specifications
General
| Height | 16 mm |
| Diameter | 4.8 mm |
| Consumption Unit | 100 pcs. bulk |
| Packaging type | Bulk |
Performance
| luminous source | incandescent lamp (wolfram) |
| Power consumption | 0.09 W |
| operating voltage | 1.5 V (DC) |
Build
| Base | SM4s/4 (Sub Midget Flange) |
| cover type | crystal clear |
| construction form | tubular |