Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Suite (EKP128)
Premium Laptop Backpack, fits up to 14-inch
The light and soft material, comfortable feel and minimalistic design of the EVERKI Suite make it the perfect backpack for the mobile professional who wants a bag for a smaller laptop or needs only a tablet for the trip. The soft feel and subtle classic style on the outside of the bag doesn’t minimize the hard-working organization you’ll find on the inside.
- Travel Friendly 14-inch laptop compartment
- Hard-shell quick-access sunglasses case
- RFID-blocking pocket
- Patented corner-guard protection system
- Felt-lined iPad/Kindle/tablet pocket
- Premium leather handles and accents
- 730 year warranty on materials and workmanship
Technical specifications
General
| Height | 410 mm |
| Warranty | 30 years |
| Width | 320 mm |
| Color | black |
| Weight | 1300 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
| depth | 190 mm |
| Material | fabric |
| Special feature | Checkpoint-friendly, Comfortable and cooling molded back panel, Felt-Lined iPad/Kindle/Tablet Pocket, File divider, High-Contrast Lining, High-Grade Leather Accents, Laptop Corner-Guard Protection System, Limited lifetime warranty, Quick-Access Magazine Slot, RFID-Protected Pocket , Self-healing zippers, Shell-Protected Sunglass/Gadget Case, Trolley Handle Pass-Through Strap |
Build
| compartments for | Sunglass, Computer accessories, Purse, Water bottle, Headphones, Credit cards, Laptop, Mediaplayer, Power supply, Travel documents, Phone, Pens, Tablet/eReader, Business cards, Magazines |
| construction form | backpack |
| Devices Suitable Max | 35.6 |