Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Watch
SR59 (V397)
silver oxide-zinc button cell, 1.55 V
- For a wide range of digital and analogue clocks
- Reliable and high quality cells
Technical specifications
General
| Applications | bicycle |
| Height | 2.6 mm |
| Model designation | V397 |
| Diameter | 7.9 mm |
| Weight | 0.5 g |
| Consumption Unit | 10 pcs. in box |
| Packaging type | Bulk |
Battery
| JIS-Name | SG2 |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | SR59 |
| Voltage | 1.55 V |
| max. capacity | 30 mAh |
| Technology | silver Oxide-Zinc Battery |