Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Watch
SR55 (V381)
silver oxide-zinc button cell, 1.55 V
- For a wide range of digital and analogue clocks
- Reliable and high quality cells
Technical specifications
General
| Applications | bicycle |
| Height | 2.1 mm |
| Model designation | V381 |
| Diameter | 11.6 mm |
| Weight | 0.9 g |
| Consumption Unit | 10 pcs. in box |
| Packaging type | Bulk |
Battery
| JIS-Name | SG8 |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | SR55 |
| Voltage | 1.55 V |
| max. capacity | 45 mAh |
| Technology | silver Oxide-Zinc Battery |