Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Professional cordless hand drill, 3.6 V with LED light
for advanced DIY use
- nominal idle speed: 230 rpm
- handle can be rotated to easily reach spots that are otherwise difficult to access
- can be easily converted from a pistol grip design to a baton design
- working time: max. 45 minutes
- battery charge time: approx. 3-5 h
- with LED light and charge indicator
- incl.: 3 pcs. 25 mm CRV bits, 1pc. bit extension, 2 pcs. drill bits 5/64 (2 mm), 3/32 (2,5 mm) and 1 pc. power unit
Technical specifications
General
| Markings | WEEE, CE, Quader |
| Color | black, green |
| Weight | 570 g |
| Packaging type | Retail Box |
Battery
| max. capacity | 1300 mAh |
| max. charge time | 3 h |
| Voltage | 3.6 V |
| Technology | Lithium-Ion Battery (Li-Ion) |
£31.99 RRP
Packing units:
1 / 24