Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Acoustic Special
PR41/312A
zinc-air hearing aid cell, 1.4 V
Technical specifications
General
| Height | 3.6 mm |
| Model designation | 312A |
| Diameter | 7.9 mm |
| Weight | 0.5 g |
| Consumption Unit | 6 pcs. blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Battery
| Construction size | V312 |
| max. capacity | 180 mAh |
| IEC-Name | PR41 |
| Voltage | 1.4 V |
| Technology | zinc-air battery |