Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Casual
MP3 Y-adapter
Premium cable | 2 x Cinch (Female) <> 3.5 mm (Male) | 0.10m | OFC Longlife Conductor
The 3.5 mm AUX to RCA stereo cable is especially designed for durability and stability due to the brand's own construction. The three-part connector construction made of PVC and ABS components can compensate for jerky pulling on the cable very well and thus protects against cable breaks. The PVC jacket protects the inner conductors in the long term. Perfect transmission quality is ensured by the gold-plated contacts, which remain permanently rust-free.
Transfer analogue stereo signals in maximum quality - ideal for connecting hi-fi systems or other RCA devices to e.g. televisions or the large home cinema system.
- Our quality promise: 10-year guarantee
- Characteristic impedance of 50 Ohm
- Transmits stereo signals in maximum quality - optimal for connecting RCA devices with hi-fi stereo sound system, TV or the large home cinema system.
- Durability and brilliant signal quality due to inner conductors made of 99.9 % oxygen-free copper, which prevent oxidation
- A permanently jerk-free picture is guaranteed by the double shielding of aluminium foil and copper braiding
- Long-term usable due to flexible and robust PVC jacket, which can be bent optimally and simplifies the laying of the cable
- Even after many years, crystal-clear sound quality and rust-free connections due to 24 carat gold-plated plugs
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 80 °C |
| Warranty | 10 years |
| Markings | WEEE, CE |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Operating temperature from | -10 °C |
| Packaging type | Retail Box |
Connections
| Connection 2, width | 14 mm |
| Connection, type | 3.5 mm male (3-pin, stereo) |
| Connection, width | 14 mm |
| Connection, contact material | gold (24 kt) |
| Connection, height | 14 mm |
| Connection 2, height | 14 mm |
| Connection 2, type | 2 RCA female (audio left/right) |
| Connection 2, length | 39.8 mm |
| Connection, length | 39.8 mm |
| Connection, housing material | PVC |
Cable
| Cable length | 0.1 m |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | braid (copper) 42x |
| inner conductor, core diameter | 0.12 |
| Inner conductor material | OFC (99,9% oxygen-free copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 3.9 mm |
| Inner Conductor number | 25 pieces |
| AWG | 23 |
| Ferrite core | no |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| Signal amplification | no |
£10.99 RRP
Packing units:
1 / 20 / 80