Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Casual
MP3 audio cable
3.5 mm jack cable for MP3 Player, iPod, and Smartphone
The 3.5 mm jack cable provides a convenient option to connect portable audio devices to a HiFi system, mobile speakers, or the car radio. Due to multiple signal shielding, pure materials, and precise workmanship the 3.5 mm audio connection is established in an instant.
- 3.5 mm jack extension for portable audio devices via AUX-In
- pure copper conductor and 2-way shielding for clear signal quality
- 24 carat gold-plated contacts for minimum transmission resistance
- Durability and brilliant signal quality due to inner conductors made of 99.9 % oxygen-free copper, which prevent oxidation
- A permanently jerk-free picture is guaranteed by the double shielding of aluminium foil and copper braiding
- Long-term usable due to flexible and robust PVC jacket, which can be bent optimally and simplifies the laying of the cable
- Even after many years, crystal-clear sound quality and rust-free connections due to 24 carat gold-plated plugs
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 80 °C |
| Warranty | 10 years |
| Markings | WEEE, CE |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Operating temperature from | -10 °C |
| Packaging type | Retail Box |
Connections
| Connection 2, width | 9.8 mm |
| Connection, type | 3.5 mm male (3-pin, stereo) |
| Connection, width | 9.8 mm |
| Connection, contact material | gold (24 kt) |
| Connection, height | 8 mm |
| Connection 2, height | 8 mm |
| Connection 2, type | 3.5 mm male (3-pin, stereo) |
| Connection 2, length | 30.3 mm |
| Connection, length | 30.3 mm |
| Connection, shielding | yes |
| Connection, housing material | PVC |
Cable
| Cable length | 1.5 m |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | braid (copper) 42x |
| inner conductor, core diameter | 0.12 |
| Inner conductor material | OFC (99,9% oxygen-free copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 3.9 mm |
| Inner Conductor number | 25 pieces |
| AWG | 23 |
| Ferrite core | no |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| Capacity | 155 pF |
| Impedance | 50 Ω |
| max. bandwidth | 10 MHz |
| Signal amplification | no |
£8.99 RRP
Packing units:
1 / 20 / 40