Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Mini DisplayPort/HDMI™ adapter cable 1.2, gold-plated
Mini DisplayPort male > HDMI™ male (type A)
- for connecting an Apple laptop with an HDTV monitor, including audio transmission
- signal direction: Mini DisplayPort connector to HDMI™ connector
- gold contacts for enhanced signal transmission
- max. resolution: 3840×2160p
Technical specifications
General
| Markings | CE, WEEE |
| max. resolution | 4K Ultra HD 2160p (30 Hz) |
| Color | white |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
Connections
| Connection, type | Mini DisplayPort male |
| Connection, contact material | gold-plated |
| Connection 2, type | HDMI™ male (type A) |
| Connection, length | 11 mm |
Cable
| Cable length | 1 m |
Downloads
Product data sheet pdf
£22.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 30 / 60