Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Micro-USB power supply 3.0A
universal charger for many small devices with Micro-USB connector.
compatible with many smartphones and tablets, such as Samsung Galaxy series, Sony, Huawei, LG, Xiaomi but also for small computer as Rasperry.
- enables fast charging directly at the socket
- 1.5 m connection cable for sufficient movement clearance
- universally suitable for devices such as smartphones or tablets that are loaded via USB or as a power supply for voltage supply for devices via USB.
- The Integral electronic protections for overload, overheating and short circuit and thus provides optimum safety.
- AC adapter can be used with 100-240V input voltage range and abroad.
Technical specifications
General
| Markings | CE, WEEE, Haus, Quader, Indoor use |
| Width | 43.2 mm |
| Length | 80 mm |
| Color | black |
| Weight | 76 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Retail Polybag |
| depth | 24.6 mm |
Device connections
| Input, Voltage Range | 100 - 240 (AC) V |
| Input current | 0.5 A |
| Average active efficiency | 81.4 % |
| Efficiency at low load (10 %) | 80.8 % |
| Output, max. amperage | 3 A |
| Output, type | USB 2.0 micro male (type B) |
| Output, voltage (DC) | 5 V (DC) |
Cable
| Cable length | 1.5 m |
| Cable type | round cable |
£17.99 RRP
Packing units:
1 / 50 / 100