Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
LTE/4G Blocking Filter, F female - F female
for interference-free DVB-T / DVB-T2 HD reception
LTE wireless frequencies are frequencies
for mobile Internet, the 4.- generation (4G).
The necessary frequencies are partially
superimposed current DVB-T frequencies and therefore
causes problems.
In some test sites already running trials,
a DVB-T reception is therefore limited.
With the blocking filter can
be re-used DVB-T full.
- frequency range: 5 MHz - 790 MHz
- lock range: 790 MHz - 2050 MHz
- continuity range: 5 MHz - 780 MHz
- blocking depth: -50 dB
- extra small insertion loss: < 1 dB
- DC pass
- RF tight cast housing
Technical specifications
General
| Height | 20 mm |
| Markings | WEEE, CE |
| Width | 40 mm |
| Length | 100 mm |
| Color | silver |
| Weight | 59 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
Connections
| Connection, type | F female |
| Connection 2, type | F female |
£12.99 RRP
Packing units:
1 / 50 / 100