Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
ProCell
LR6/AA (Mignon) (MN1500)
alkaline manganese battery, 1.5 V
Procell is a premium brand that specializes in the professional industrial application market. It is the most powerful alkaline battery series from Duracell.
- pack of 10 - batteries with a longer life, specially designed for professional use
- the Procell batteries are the official successors of the Duracell "Industrial Series"
- excellent corrosion resistance
- reliable performance even after 7 years of storage
- design, safety, production and acceptance follow the strict battery standards
- areas of application: flashlights, flashlights, safety devices (such as gas and smoke detectors), security keypads, motion sensors, microphones & communication devices, telemetering devices & measuring instruments, medical instruments
- *Price for 1 box (10 batteries). Minimum order quantity 10 boxes (100 batteries)
Technical specifications
General
| Height | 50.5 mm |
| Operating temperature up to | 54 °C |
| Model designation | MN1500 |
| Diameter | 14.5 mm |
| Weight | 24 g |
| Consumption Unit | 10 pcs. in box |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Retail Box |
Battery
| Construction form | Nipple-Top |
| Construction size | AA (Mignon) |
| ANSI/NEDA-Name | 15A |
| max. capacity | 3016 mAh |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | LR6 |
| Voltage | 1.5 V |
| Technology | alkaline manganese battery |