Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Longlife
LR6/AA (Mignon) ((4106)
alkaline manganese battery, 1.5 V
- long-lasting, for devices with constant and low energy consumption
- great lifespan in remote controls, clocks, radios, etc.
Technical specifications
General
| Height | 50.5 mm |
| Model designation | 4106 |
| Diameter | 14.5 mm |
| Weight | 23.3 g |
| Consumption Unit | 4 pcs. blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Battery
| Construction form | Nipple-Top |
| Construction size | AA (Mignon) |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | LR6 |
| Voltage | 1.5 V |
| Technology | alkaline manganese battery |
£3.99 RRP
Packing units:
1 / 20 / 100