Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Industrial
LR6/AA (Mignon) (4006)
alkaline manganese battery, 1.5 V
- reliable industrial quality power supply
- permanently precise energy for energy-intensive applications
- especially suitable for continuous and pulsed operation with high currents
- is used in particular by industry and manufacturers for the original equipment of high-quality electrical devices
- is suitable e.g. for LED flashlights or battery-operated toys
- the cells are hermetically sealed, thus protected against leakage and long-lasting
- Manufactured without cadmium or mercury
Technical specifications
General
| Height | 50.5 mm |
| Markings | BattG |
| Model designation | 4006 |
| Diameter | 14.5 mm |
| Weight | 23.3 g |
| Consumption Unit | 4 pcs. shrink-pack |
| Packaging type | Bulk |
Battery
| Construction form | Nipple-Top |
| Construction size | AA (Mignon) |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | LR6 |
| Voltage | 1.5 V |
| Technology | alkaline manganese battery |