Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Professional Electronics
LR61/AAAA (Mini) (4061)
alkaline manganese battery, 1.5 V
Technical specifications
General
| Markings | BattG |
| Model designation | 4061 |
| Length | 41.5 mm |
| Diameter | 8.3 mm |
| Weight | 18 g |
| Consumption Unit | 2 pc. blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Battery
| Construction form | Nipple-Top |
| Construction size | AAAA (Mini) |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | LR61 |
| Voltage | 1.5 V |
| Technology | alkaline manganese battery |
£3.99 RRP
Packing units:
1