Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Professional Electronics
LR27/A27 (V27A)
alkaline manganese battery, 12 V
Technical specifications
General
| Height | 28.2 mm |
| Model designation | V27A |
| Diameter | 8 mm |
| Consumption Unit | 1 pc. blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Battery
| Construction form | Nipple-Top |
| Construction size | A27 |
| ANSI/NEDA-Name | 27A |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | LR27 |
| Voltage | 12 V |
| Technology | alkaline manganese battery |
£4.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 100