Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Professional Electronics
LR23 (4223)
alkaline manganese battery, 12 V
- Suitable for e.g. Radio keys or remote controls
Technical specifications
General
| Height | 28.5 mm |
| Model designation | 4223 |
| Diameter | 10.3 mm |
| Weight | 7.7 g |
| Consumption Unit | 1 pc. blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Battery
| Construction form | Nipple-Top |
| ANSI/NEDA-Name | 1811A |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | LR23 |
| Voltage | 12 V |
| max. capacity | 52 mAh |
| Technology | alkaline manganese battery |
£4.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 100