Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Alkaline maximum
LR03/AAA (Micro)
alkaline manganese battery, 1.5 V
The versatile energy source for daily use. Maximum capacity for safe and
reliable energy, whenever required. Especially suitable for devices with high
energy consumption, such as flashlights, toys, audio devices, remote controls
and more.
- high efficiency, for devices with high energy requirements
- up to 7 years shelf life without loss of performance, heat and cold resistant
- contains no mercury and cadmium
Technical specifications
General
| Height | 44.5 mm |
| Markings | BattG |
| Diameter | 10.5 mm |
| Weight | 11.2 g |
| Consumption Unit | 10 pcs. blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Battery
| JIS-Name | UM4 |
| Construction size | AAA (Micro) |
| ANSI/NEDA-Name | 24A |
| Storage ability | 7 years |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | LR03 |
| Voltage | 1.5 V |
| Technology | alkaline manganese battery |