Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Loudspeaker cable red/black CCA
100 m Spool, section 2 x 0,50 mm²
- HiFi audio speaker cables for loudspeakers & surround and other sound systems (e.g. at the receiver, integrated amplifier, in the car, at the power amplifier or in the home cinema).
- Goobay speaker cables assure you of true fidelity. Our speaker cables combined with your HiFi sound system offer you an unprecedented music experience of the highest quality.
- The polarity marking guarantees easy connection when laying the cable and avoids incorrect polarity.
- Robust and durable due to the flexible cable sheathing.
Technical specifications
General
| Markings | CE |
| Consumption Unit | 1 pc. cable reel |
| Packaging type | Cable Reel |
Cable
| Cable length | 100 m |
| Inner conductor material | CCA (copper-clad aluminium) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 4.4 mm |
| Inner conductor cross-section | 0.5 mm² |
| Cable structure | cable: 2x16 / 0,20 mm |
| Cable type | round cable |
£22.99 RRP
Packing units:
1 / 4 / 8