Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
NP
lead acid battery 12 V, 38 Ah (NP38-12I)
Thread (M5) lead acid battery, VdS
- shock-resistant and break-proof industrial battery with ABS housing (EUROBAT: 3-5 years 'Standard Commercial')
- electrolyte glass fibre mat bound (AGM technology)
- lead calcium grid for longer service life
- valve-controlled construction, almost 100% oxygen recombination
- very good charging efficiency, low self-discharge (3% per month at 20 °C)
- quick recovery after deep discharge, operation in any position (except overhead)
- EN ISO 9001, EN ISO 14001, IEC61056, UL
Technical specifications
General
| Applications | alarm system, backup power, emergency lighting, emergency Power Supply, geophysical equipment, main power supply, non-cyclical applications, uninterruptible power supply (UPS) |
| Height | 170 mm |
| Markings | VdS |
| Width | 165 mm |
| Model designation | NP38-12I |
| Length | 197 mm |
| Consumption Unit | 1 pc. bulk |
| Packaging type | Bulk |
Battery
| rechargeable | yes |
| Voltage | 12 V |
| max. capacity | 38000 mAh |
| Technology | lead acid battery |
Connections
| Connection, type | Thread (M5) |
£115.99 RRP
Packing units:
1