Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
LCD battery tester
for standard batteries
- suitable for AA (Mignon), AAA (Micro), N (Lady), 9V Block, D (Mono), C (Baby)
- with LCD display
- no AAA device batteries included in delivery
Technical specifications
General
| Height | 17.3 mm |
| Markings | WEEE, CE |
| Width | 41.5 mm |
| Length | 89.7 mm |
| Color | yellow, black |
| Consumption Unit | 1 pc. in blister |
| Packaging type | Retail Box |
Battery
| suitable battery size | 9V Block, AA (Mignon), AAA (Micro), C (Baby), D (Mono), N (Lady) |