Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Inverter DC/AC
converts 12 V DC to 230 V AC
- for operation of 230 V electronic devices at 12 V DC supply systems
- with USB port (2100 mA) and additional fan
- auto power off by low power of car battery and sound alarm by low power of car battery
Technical specifications
General
| Height | 59 mm |
| Operating temperature up to | 35 °C |
| Markings | CE, WEEE |
| Width | 102.2 mm |
| Length | 177.8 mm |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. in blister |
| Operating temperature from | 5 °C |
| Packaging type | Retail Box |
Performance
| max. performance | 300 W |
Device connections
| Output, voltage (AC) | 230 V |
| Input, Voltage Range | 12 (DC) V |
| Output, max. amperage | 2.1 A |
| Output, type | Safety socket (Type F, CEE 7/3) |
| Input, type | Cigarette lighter male |
| Output, voltage (DC) | 5 V (DC) |
£44.99 RRP
Packing units:
1 / 20