Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Casual
HDMI™ Flexadapter
compact adapter for narrow TV wall clearances and tight corners
Not enough space between the television and the wall? This often happens, but it’s all right. With the HDMI™ angle adapter, you won’t run out of space so fast in tight corners. You don’t have to worry about any more cable breaks caused by crushed plug connections, either. Instead, with this little add-on solution, you can enjoy digital 3D- and HD-videos and multi-channel audio, clearly, in HD, with stunning brilliance and long-life reliability.
- flexible, rotatable and pliable for minimal space requirements
- pure copper conductor and 2-way shielding for clear signal quality
- High-speed HDMI™ for 3D and Ultra HD up to 4K @ 50/60 Hz (2160 p)
- integrated Ethernet channel saves additional network or audio cables
- 24 carat gold-plated contacts for minimum transmission resistance
- Long-term usable due to flexible and robust PVC jacket, which can be bent optimally and simplifies the laying of the cable
- Even after many years, crystal-clear picture and sound quality and rust-free connections thanks to 24-carat gold-plated connectors
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 80 °C |
| Warranty | 10 years |
| Markings | WEEE, CE, HDMI™ High Speed with Ethernet |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Operating temperature from | -10 °C |
| Packaging type | Retail Box |
Connections
| Connection 2, width | 17.5 mm |
| Connection, type | HDMI™ female (Type A) |
| Connection, width | 17.5 mm |
| Connection, contact material | gold (24 kt) |
| Connection, height | 8.5 mm |
| Connection 2, height | 8.5 mm |
| Connection 2, type | HDMI™ male (type A) |
| Connection 2, length | 24.4 mm |
| Connection, length | 24.4 mm |
| Connection, shielding | yes |
| Connection, housing material | PVC |
Cable
| Kink protection | both sides |
| Cable length | 0.1 m |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | braid (copper) 128x |
| inner conductor, core diameter | 0.12 |
| Inner conductor material | OFC (99,9% oxygen-free copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 4 mm |
| Inner Conductor number | 1 pieces |
| AWG | 25 |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| Impedance | 100 Ω |
| max. bandwidth | 340 MHz |
| max. transmission rate | 10.2 Gbit/s |
£8.99 RRP
Packing units:
1 / 20 / 60