Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Glide (EKP129)
Laptop Backpack, fits up to 17.3-inch
Looking for a bag as dynamic as your lifestyle? Look no further. This light and compact backpack fits up to a 17.3” laptop, and with an assortment of other pockets and slots for your iPad/tablet and all your accessories, the Glide carries all you need for work or pleasure, without weighing you down.
- Dedicated 17.3-inch laptop pocket
- Integrated laptop corner guard system
- Felt-Lined iPad/Kindle/tablet pocket
- Spacious, well-organized compartments
- Wide, ergonomic shoulder straps with zippered stash pocket
- 730 year warranty on materials and workmanship
Technical specifications
General
| Height | 470 mm |
| Warranty | 30 years |
| Width | 320 mm |
| Color | black |
| Weight | 1100 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
| depth | 190 mm |
| Material | fabric |
| Special feature | Laptop Corner-Guard Protection System, Self-healing zippers |
Build
| compartments for | A4 Folder, Computer accessories, Mediaplayer, Power supply, Laptop, Tablet/eReader, Business cards, Magazines, Pens, Travel documents, Phone, Credit cards, Purse, Headphones |
| capacity | 14.5 |
| construction form | backpack |
| Devices Suitable Max | 44 |
£75.99 RRP
Packing units:
1 / 5