Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Flight (EKP119)
Laptop Backpack, fits up to 16-inch
Welcome to the future of air travel. A Checkpoint Friendly laptop backpack that is the picture of comfort, organization, space, and style, think of the Flight as a perk for the frequent flyer – a promise from Everki to you that however you travel, your belongings will always go first class.
- Travel Friendly 16-inch laptop compartment
- Headphone/Audio cable outlet
- Felt-lined iPad/Kindle/tablet pocket
- Multifunctional side pockets
- 5-point balance strap system
- Ergonomic back panel and shoulder straps
- 730 year warranty on materials and workmanship
Technical specifications
General
| Height | 450 mm |
| Warranty | 30 years |
| Width | 330 mm |
| Color | black |
| Weight | 1500 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
| depth | 240 mm |
| Material | fabric |
| Special feature | 5-Point Balance Strap System, Cable management, Self-healing zippers |
Build
| compartments for | A4 Folder, Computer accessories, Headphones, Mediaplayer, Power supply, Laptop, Tablet/eReader, Business cards, Pens, Travel documents, Phone, Credit cards, Purse, Water bottle |
| capacity | 28.5 |
| construction form | backpack |
| Devices Suitable Max | 40.6 |