Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Digital Luggage Scale
up to 40 kg for precise weighing of luggage
- data locking function: memory buffer with beep to indicate stable weight
- tare function (to calibrate for empty luggage), overload display and automatic switch-off
- ergonomic device design with easy-to-read LCD
- rugged construction
- easy to fasten to any piece of luggage
- weight display in kg or lb
- incl. battery (1x CR2032 3 volt lithium)
Technical specifications
General
| Height | 37.4 mm |
| Markings | WEEE, CE |
| Width | 100 mm |
| Length | 180 mm |
| Color | black |
| Weight | 54 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in blister |
| Packaging type | Retail Blister |