Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Professional Electronics
CR1/3N (6131)
lithium button cell, 3 V
High-tech primary button batteries designed to provide reliable power for small electronic devices such as toys, electronic games and computers, fitness equipment, security devices and alarm systems, electronic calculators, car keys, remote controls and medical applications
Technical specifications
General
| Height | 10.8 mm |
| Model designation | 6131 |
| Diameter | 10.6 mm |
| Weight | 3 g |
| Consumption Unit | 1 pc. blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Battery
| Construction size | 1/3 N |
| Storage ability | 5 years |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | CR1/3N |
| Voltage | 3 V |
| max. capacity | 170 mAh |
| Technology | lithium battery |