Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Compact HDMI™/VGA adapter incl. audio, gold-plated
HDMI™ male (type A) > VGA female (15-pin) + 3.5 mm female (3-pin, stereo)
- suitable for connecting notebooks without a VGA output with a monitor with a VGA input
- highly compact adapter
- max. resolution Full HD (1080p)
- incl. audio transmission (3.5 mm stereo socket)
- HDCP compliant
- simple to install: No software or external power source required
Technical specifications
General
| Height | 15 mm |
| Markings | CE, WEEE |
| Width | 50 mm |
| max. resolution | Full HD 1080p (60 Hz) |
| Color | white |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
| depth | 22 mm |
Connections
| Connection, type | HDMI™ male (type A) |
| Connection 3, type | 3.5 mm female (3-pin, stereo) |
| Connection, contact material | gold-plated |
| Connection 2, type | VGA female (15-pin) |
| Connection, housing material | PE |
Scope of delivery
| Cable | 3.5 mm pawl |
£22.99 RRP
Packing units:
1 / 100 / 200