Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
CAT 7A network cable, S/FTP (PiMF), orange
CU, AWG 23/1 (solid), LSZH
suitable for applications: up to Class F(A) 1000 MHz
Power over Ethernet (PoE/PoE+)
analogue/digital signals, video, Voice over IP(VoIP)
IEEE 802.3: 10Base-T; 100Base-T; 1000Base-T; 10GBase-T
Int. standard ISO/IEC 11801 2nd ed., IEC 61156-5
Euro. standard: EN 50173-1 EN 50288-9-1
FRNC/LSZH = Flame Reterdant Non Corrosive /Low Smoke Zero Halogen
- non-terminated data-/installationcable for proccessing and installation with LSA connection technology for indoor using
- double shielded twisted-pair LAN cable
- pairs screening: PIMF (pairs in metal foil) + outer shield: braiding
- Power over Ethernet (PoE/PoE+)
- suitable for Power over Ethernet (PoE/PoE+)
Technical specifications
General
| Markings | DCA_CPR, CE, PoE |
| Color | orange |
| Consumption Unit | 1 pc. cable reel |
| Packaging type | Cable Reel |
Performance
| Fire class (CPR) according to DIN EN 13501-6 | Dca |
Cable
| Cable length | 500 m |
| Meter scaling | yes |
| Material cable sheath | LSZH |
| Type 1, shielding | foil (alu) PiMF |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | braid (copper) overall shield |
| Inner conductor material | CU (copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 7.5 mm |
| Shielding class | S/FTP (PiMF) |
| LSZH compliant | yes |
| AWG | 23/1 (solid) |
| Specification | CAT 7A |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| Impedance | 100 Ω |
| max. bandwidth | 1000 MHz |
£407.99 RRP
Packing units:
1