Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
CAT 6A patchcable 1x 90°angled, S/FTP (PiMF), white
latch on top, LSZH halogen-free, copper
suitable for 10 Gigabit Ethernet (10BASE-T/ 100BASE-TX/ 1000BASE-T), (10/100/1000/10000 Mbit)
- double shielded LAN/network cable to connect network components with 2 x RJ45 connectors
- wire pair shielding: PIMF (pairs in metal foil) + overall shielding: braiding
- RJ45 plug straight to RJ45 plug angled, ideal solution for minimal space
- with gold-plated contact surfaces (PINs)
- Slimline cable bend relief
- Latch protection and length indication on straight connector
- suitable for Power over Ethernet (PoE/PoE+)
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 65 °C |
| Markings | WEEE, CE |
| Color | white |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Bulk |
Connections
| Connection, type | RJ45 male 90° (8P8C) |
| Connection, contact material | gold-plated 3µ |
| Contacting | EIA/TIA-568B |
| Connection 2, type | RJ45 male (8P8C) |
| Latch protection | unilaterally |
| Connection, shielding | yes |
Cable
| Kink protection | both sides |
| Cable length | 0.25 m |
| Material cable sheath | LSZH |
| Type 1, shielding | foil (alu) PiMF |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | braid (alu) overall shield |
| Inner conductor material | CU (copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 6 mm |
| Shielding class | S/FTP (PiMF) |
| AWG | 27/7 (stranded) |
| Specification | CAT 6A |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| max. bandwidth | 500 MHz |
Downloads
Product data sheet pdf
£7.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 350