Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
CAT 6A flat-patch cable U/UTP, yellow
copper
Ideal to behind baseboards to be laid under carpets or other floor.
- unshielded flat LAN/network cable to connect network components with 2 x RJ45 connectors
- Low bending radius, extremly flexible, OD only 1.5 x 6 mm
- suitable for Power over Ethernet (PoE/PoE+)
- with gold plated contacts (PINs)
- short connector type without latch protection
- slimline strain relief
- Pair sequence according to EIA/TIA 568B
Technical specifications
General
| Markings | WEEE, CE |
| Color | yellow |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
Connections
| Connection, type | RJ45 male (8P8C) |
| Contacting | EIA/TIA-568B |
| Connection 2, type | RJ45 male (8P8C) |
| Latch protection | no |
Cable
| Kink protection | both sides |
| Cable length | 0.5 m |
| Material cable sheath | PVC |
| Inner conductor material | CU (copper) |
| width of cable sheath | 6 |
| Shielding class | U/UTP |
| AWG | 32/7 (stranded) |
| height of cable sheath | 1.5 |
| Specification | CAT 6A |
| Cable type | flat cable |
Signal transmission
| max. bandwidth | 500 MHz |
Downloads
Product data sheet pdf
£2.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 290 / 580