Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
CAT 6A extension cable, S/FTP (PiMF), black
with mounting flange
suitable for 10 Gigabit Ethernet (10BASE-T/ 100BASE-TX/ 1000BASE-T), (10/100/1000/10000 Mbit)
- mounting, for example, to a slot bracket, cable duct or an enclosure with corresponding opening
- with mounting flange, hole spacing (thread): 25 mm
- double shielded network cable extension for extending your network components
- pairs screening: PIMF (pairs in metal foil) + outer shield: braiding
- with gold plated PINs
- plug with latch protection, molded RJ45 socket
- pin out: 1:1, pair-sequence acc. to EIA/TIA 568B
Technical specifications
General
| Markings | WEEE, CE |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
Connections
| Connection, type | RJ45 male (8P8C) |
| Contacting | EIA/TIA-568B |
| Connection 2, type | RJ45 female (8P8C) |
| Latch protection | unilaterally |
| Connection, shielding | yes |
Cable
| Kink protection | both sides |
| Cable length | 2 m |
| Material cable sheath | LSZH |
| Type 1, shielding | foil (alu) PiMF |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | braid (alu) overall shield |
| Inner conductor material | CU (copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 6.2 mm |
| Shielding class | S/FTP (PiMF) |
| AWG | 27/7 (stranded) |
| Specification | CAT 6A |
Signal transmission
| max. bandwidth | 500 MHz |
Downloads
Declaration of conformity pdf
£9.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 40 / 80