Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
CAT 6 patch cable, U/UTP, yellow
CCA material
10 Gigabit (10/100/1000/10000 Mbit) network suitable*.
- unshielded LAN/network cable to connect network components with 2 x RJ45 connectors
- with gold plated PINs
- with length indication on the slimline strain relief
- with latch protection
- pair-sequence acc. to EIA/TIA 568B
- suitable for Gigabit (10/100/1000 Mbit) network
Technical specifications
General
| Markings | WEEE, CE |
| Color | yellow |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
Connections
| Connection, type | RJ45 male (8P8C) |
| Contacting | EIA/TIA-568B |
| Connection 2, type | RJ45 male (8P8C) |
| Latch protection | both sides |
| Connection, shielding | no |
Cable
| Kink protection | both sides |
| Cable length | 2 m |
| Material cable sheath | PVC |
| Inner conductor material | CCA (copper-clad aluminium) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 5.8 mm |
| Shielding class | U/UTP |
| AWG | 24/7 (stranded) |
| Specification | CAT 6 |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| max. bandwidth | 250 MHz |
Downloads
Product data sheet pdf
£4.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 140