Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
CAT 6 Outdoor-patch cable, U/UTP, black
CCA copper material mixture for SOHO application, PE-outer jacket
These cables are ideal for use and installation outdoors, for example in the garden, camping, on building facades, for connecting surveillance cameras and for similar applications. The cable sheath is resistant to weathering and UV radiation.
- unshielded LAN/network cable to connect network components with 2 RJ45 connectors
- UV- and water resistant
- double outer jacket (PE)
- with gold plated PINs
- with strain relief and latch protection
- suitable for 10/100/1000 Mbit-networks
- pair-sequence acc. to EIA/TIA 568B
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 65 °C |
| Markings | WEEE, CE |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Operating temperature from | -40 °C |
| Packaging type | Bulk |
Connections
| Connection, type | RJ45 male (8P8C) |
| Contacting | EIA/TIA-568B |
| Connection 2, type | RJ45 male (8P8C) |
| Latch protection | both sides |
| Connection, shielding | no |
Cable
| Kink protection | both sides |
| Cable length | 10 m |
| Material cable sheath | PE |
| Inner conductor material | CCA (copper-clad aluminium) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 6.2 mm |
| Shielding class | U/UTP |
| AWG | 24/1 (solid) |
| Specification | CAT 6 |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| max. bandwidth | 250 MHz |
Downloads
Product data sheet pdf
£8.99 RRP
Packing units:
1 / 20