Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
CAT 6 outdoor network cable, S/FTP (PiMF), black
CCA copper mixture for SOHO applications, AWG 23/1 (solid), PE, UV-resistant jacket
These cables are ideal for use and installation outdoors, for example in the garden, camping, on building facades, for connecting surveillance cameras and for similar applications. The cable sheath is resistant to weathering and UV radiation.
- non-terminated data-/installation cable for processing and installation with LSA connection technology for Home-/outdoor usage
- double shielded twisted-pair LAN cable
- pairs screening: PIMF (pairs in metal foil) + outer shield: braiding
- This product is not approved for permanent installation in buildings.
- Meets requirements for SOHO applications (Small Office, Home Office) up to a max. transmission length of 70 m!
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 75 °C |
| Markings | CE, SOHO, SOHO_70 |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. cable reel |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Cable Reel |
Cable
| Cable length | 100 m |
| Material cable sheath | PE |
| Type 1, shielding | foil (alu) PiMF |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | braid (alu) overall shield |
| Inner conductor material | CCA (copper-clad aluminium) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 6.3 mm |
| Shielding class | S/FTP (PiMF) |
| AWG | 23/1 (solid) |
| Specification | CAT 6 |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| Impedance | 100 Ω |
| max. bandwidth | 250 MHz |
£48.99 RRP
Packing units:
1 / 4