Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
CAT 6 network cable, U/UTP, grey
CU, AWG 24/7 (stranded), PVC
- non-terminated flexible data-/patchcable for indoor using
- unshielded twisted-pair LAN cable
- This product is not approved for permanent installation in buildings.
Technical specifications
General
| Markings | ECA_CPR, CE |
| Color | grey |
| Consumption Unit | 1 pc. cable reel |
| Packaging type | Cable Reel |
Performance
| Fire class (CPR) according to DIN EN 13501-6 | Cca |
Cable
| Cable length | 100 m |
| Meter scaling | yes |
| Material cable sheath | PVC |
| Inner conductor material | CU (copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 5.8 mm |
| Shielding class | U/UTP |
| AWG | 24/7 (stranded) |
| Specification | CAT 6 |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| Impedance | 100 Ω |
| max. bandwidth | 250 MHz |
Downloads
Product data sheet pdf
£75.99 RRP
Packing units:
1 / 2 / 4